Zespół pałacowo – parkowy w Małej Wsi
Zespół pałacowo – parkowy w Małej Wsi |
Obok Walickich właścicielami dóbr małowiejskich byli Lubomirscy i Morawscy.
Po wojnie zespół pałacowy stanowił własność Urzędu Rady Ministrów, potem zwrócony rodzinie Morawskich. Ostatnim właścicielami pałacu w Małej Wsi jest rodzina Barańskich, którzy nabyli go w 2013 roku i poddali gruntownej renowacji. Od roku 2017 ma być to centrum usługowo –wypoczynkowego dla mieszkańców Mazowsza.
Pałac jest piętrowy z czterokolumnowym portykiem i trójkątnym frontonem z attyką. Zabudowę boczną stanowią cztery pawilony. Wnętrze zdobi klasycystyczna polichromia. Sala balowa zawiera freski przestawiające panoramę Warszawy z końca XVIII w. Malowidła temperowe zaprojektowane przez Jana Bogumiła Plerscha zawierają sceny z literatury, alegorie itp. W hallu kolumnowym znajduje się posąg Diogenesa autorstwa Józefa Menzla.
Wokół pałacu roztacza się ogród szpalerowy w stylu francuskim z XVIII w. i angielskim z XIXw. z licznymi polanami i stawami oraz z wielkim i bogatym skupiskiem zadrzewienia. W parku znajduje się kaplica grobowa Walickich i Kozietulskich z XIXw., poza tym w parku na uwagę zasługuje tablica upamiętniająca pobyt w 1787r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W Małej Wsi nakręcono wiele filmów już przed wojną „Ada to nie wypada”, później „Widziadło”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trędowata”, „Nad Niemnem”.
Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi jest jednym z bardziej znaczących i wyróżniających się obiektów tego typu na całym Mazowszu. Na terenie gminy znajduje się również zespół pałacowo-parkowy w Rębowoli z parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,53 ha; zespół dworsko-parkowy w Odrzywołku z parkiem o powierzchni 2,00 ha; park w Oczesałach o powierzchni 9,00 ha oraz park wiejski w Starej Wsi.